Owidiuszowi przypisywane są słowa „Morbum evitare quam curare facilius est”, co w przybliżonym tłumaczeniu z łacińskiego znaczy: „przeciwdziałaj początkom choroby, później i lekarstwa są bezskuteczne”. Zgodzi się z tym każdy człowiek – lepiej zapobiegać, niż leczyć. Zanieczyszczenie środowiska, niewłaściwa dieta, brak ruchu sprzyjają różnym chorobom. Zwykło się nawet mówić o chorobach cywilizacyjnych, charakterystycznych dla czasu, w którym żyjemy. Zalicza się do nich między innymi nowotwory, a z nich coraz większe śmiertelne żniwo zbiera nowotwór jelita grubego. Jest on tym groźniejszy, ze przez długi czas nie daje prawie żadnych objawów bólowych i łatwych do zauważenia przez chorą osobę i jej otoczenie. A przecież istnieje kolonoskopia – badanie pozwalające wykryć nowotwór nawet w początkowym stadium, co pozwala na pokonanie choroby w stu procentach.
Kiedy trzeba zrobić kolonoskopię?
Wszyscy powinni wiedzieć, kiedy trzeba zrobić kolonoskopię.Teoretycznie wskazane jest, by badaniu poddała się każda osoba po przekroczeniu 35 roku życia, szczególnie, jeśli ktoś w jej rodzinie cierpiał na chorobę nowotworową. Poza nimi kolonoskopię zaleca się:
- osobom cierpiącym na chorobę Leśniewskiego – Crohna ;
- tym pacjentom, którzy mają lub mieli polipa na jelicie;
- przy zauważeniu krwi w kale;
- w chorobach zapalnych jelit;
- przy zaparciach;
- w przypadku częstych biegunek;
- przy niedokrwistości z powodu niskiej zawartości żelaza w krwi.
Samo badanie polega na wprowadzeniu przez odbyt do jelita grubego giętkiego przewodu o grubości palca zakończonego kamerką. Jednocześnie jest wpompowywana pewna ilość powietrza, by można było dokonać dokładnych oględzin ścian jelita. Obraz z kamery widoczny jest od razu na monitorze. Pacjent znajduje się w stanie narkozy lub znieczulenia miejscowego. Wykonujący badanie lekarz może w czasie obserwacji dokonać pobrania próbek tkanek do testu histopatologicznego, a nawet wyciąć ewentualne polipy.
Jak przygotować się do kolonoskopii?
Ze względu na charakter badania pacjent musi się specjalnie do niego przygotować. Na tydzień przed wyznaczoną datą nie wolno jeść żadnych owoców zawierających drobne pestki i pieczywa z ziarnami. Powinno się też zrezygnować z potraw z buraka. Na trzy dni przed badaniem należy przejść na dietę płynną, a ostatni dzień powinno się spędzić w pobliżu toalety, biorąc przepisany przez lekarza lek przeczyszczający i pić dużą ilość wody. W dniu badania dozwolone jest jedynie popijanie niegazowanej wody. Kolonoskopia jest badaniem inwazyjnym, a przez parę dni pacjent może czuć się niekomfortowo. Często utrzymuje się wzmożone oddawanie gazów, a nawet biegunki. Należy jednak pamiętać, że to jedyna droga przeciwdziałania strasznej chorobie, jaką jest nowotwór jelita grubego. Warto pokonać strach, by zachować życie.