Nie wiesz co jeść przy cukrzycy? Pierwsze co powinieneś zrobić, to zgłosić się do lekarza rodzinnego. On skieruje Cię do specjalisty, a specjalista zleci Ci szczegółowe badania.
Co jeść przy cukrzycy?
Na początek musisz wiedzieć jak bardzo Twoja cukrzyca jest zaawansowana i co jest jej powodem. W diecie cukrzyka diabetyka) z pewnością powinny się znaleźć posiłki dobrze zbilansowane i niewielkie, ale częstsze. Pij więcej płynów. Wysiłek fizyczny również jest wskazany, aby spalić nadmiar niepotrzebnych kalorii. Przy diecie cukrzycowej patrzy się na IG (czyli indeks glikemiczny) jedzenia. Są to produkty nieprzetworzone, lub niewiele przetworzone. Na przykład ciemne pieczywo, surowe warzywa, pestki, orzechy, nasiona, nabiał. Co do ryb bądź mięsa – nie zawierają one węglowodanów, a więc bez zbędnych dodatków typu smażenie, panierka itp są jak najbardziej dopuszczalne.
Jeśli chodzi o warzywa, jak wiadomo, są one kaloryczne i zawierają fruktozę – cukier. Diabetycy mogą jak najbardziej jeść owoce, ale nie przejadać się nimi, ponieważ pomimo wielu dobrych witamin jakie one posiadają, mogą okazać się dla diabetyków destrukcyjne. Są to np. cytryny, jabłka, truskawki, grapefruity, pomelo, awokado, porzeczki, winogrona.
Dieta dla cukrzyków
Warzywa, jak już wcześniej wspomniałam można jeść jak najbardziej – najlepiej w postaci surowej: pomidory, ogórki, sałata, papryka, brokuły, cieciorka, kukurydza, marchewka, pietruszka.
Słodzić można jak najbardziej – ale nie białym cukrem, który może zaszkodzić diabetykom. Cukrzyk powinien słodzić słodzikiem, ksylitolem (zdrowa odmiana cukru), bądź stewią. Jak widać, dieta dla cukrzyków nie różni się wiele od diety osób chcących zrzucić nadprogramowe kilogramy. Bardzo często można po prostu intuicyjnie odgadnąć, czy dany produkt jest nam wskazany, czy wręcz przeciwnie.Na pewno omijaj z daleka słodzone przetwory mleczne, na przykład słodkie jogurty. Kategorycznie wystrzegaj się słodyczy, miodu oraz białego cukru. Nie jedz arbuza, bobu, ziemniaków i dyni. Zaszkodzić Ci może również jasne pieczywo, słodkie bułki, wszelkiego rodzaju drożdżówki, pączki, zapiekanki i inne tego typu przekąski.
Bądź pod stałą kontrola lekarską
Pamiętaj, żeby być pod stałą kontrolą swojego lekarza prowadzącego, uprawiać sporty, spalać zbędne kalorie i pilnuj się, aby waga nie przekraczała znacząco górnej granicy, ponieważ bardzo negatywnie to wpłynie na stan Twojego zdrowia, jak i Twoje samopoczucie. Co do przetwarzania jedzenia – makaron możesz podawać al dente, wtedy ma mniejszy indeks glikemiczny. Dodatkowo należy pamiętać, żeby spożywane przez Ciebie posiłki były zbilansowane, nie za duże, zawierały jak najwięcej składników odżywczych. Jedz je w równych odstępach czasu, mniej więcej co 3 – 4 godziny, 5 posiłków dziennie. Nie zapominaj o nawadnianiu się.