Jedną z najczęściej spotykanych odmian jabłoni w ekologicznych sadach jest jabłoń malinówka oberlandzka. To bardzo charakterystyczne drzewko, które oferuje wiele unikalnych właściwości. Jakich? Co warto o niej wiedzieć? Na te pytania odpowiadamy w naszym artykule.
Jak wygląda jabłoń malinówka oberlandzka?
Jabłoń malinówka oberlandzka ma bardzo charakterystyczny wygląd. Jej znakiem rozpoznawczym jest bowiem odkryty korzeń. Poza tym to również rosłe drzewo. W pełnej fazie wzrostu osiąga nawet ponad 3 metry wysokości. Jabłoń ma też mocno rozbudowaną koronę. Jabłoń malinówka oberlandzka co do zasady wydaje plony każdego roku. Przy ekstremalnych warunkach może mieć czasem skłonność do plonowania naprzemiennego. Zbiór następuje natomiast we wrześniu. Owoce można rzecz jasna spożyć od razu po zerwaniu albo przechować je przez zimę. Oczywiście warto do tego wykorzystać chłodne pomieszczenia, w tym chociażby garaż albo piwnicę. Jabłka nie muszą pozostawać w lodówce.
Owoce do deserów, dań wytrawnych i przetworów
Owoce jabłoni malinówki oberlandzkiej są dość duże, o ile oczywiście drzewko odpowiednio się pielęgnuje. Kupując jabłka na lokalnych targach trzeba szukać skórki o charakterystycznym, malinowym kolorze. Miąższ jabłoni jest natomiast kremowo-żółty. W smaku oferuje dużo słodyczy oraz średnią soczystość. Wiele osób w gotowaniu wykorzystuje je do przygotowania aromatycznych kompotów. Warto przy tym pozostawić ich skórkę, bo zabarwi ona płyn na delikatny, czerwony kolor. Równie dobrze jabłoń malinówka oberlandzka sprawdza się w deserach oraz daniach wytrawnych. Polecamy ją w szczególności w kompozycji z polędwiczkami wieprzowymi oraz dużą ilością majeranku.
Dlaczego właśnie jabłoń malinówka oberlandzka?
Jabłoń malinówka oberlandzka jest często wybierana do upraw ekologicznych, ponieważ doskonale radzi sobie z mrozem i innymi, niesprzyjającymi warunkami atmosferycznymi. Z tego względu można ją także spotkać w przydomowych ogródkach albo na działkach. Poza tym jej owoce są bardzo smaczne, co przekonuje do niej plantatorów. Sadzonki drzew jabłoni można sadzić zarówno jesienią, jak i wiosną. Jabłoń malinówka oberlandzka dobrze się czuje nawet w gorszych glebach. Wystarczy jej tylko odpowiedni dostęp do wody i słońca. Jeśli natomiast chodzi o jej prawidłową pielęgnację, cięcie można wykonywać pod koniec lutego. Wtedy usuwa się wszystkie chore, uszkodzone albo krzyżujące się gałązki. Należy też wyciąć pędy, które rosną pionowo. To tak zwane wilki, które utrudniałyby dostęp słońca.