Kilka lat temu zniesiono obowiązek uzyskania zezwolenia na budowę dla budynków garażowych. Oznacza to, że niewielki budynek – który w założeniu ma być garażem – można wybudować bez zbędnych dokumentów i dopełniania formalności. Oczywiście trzeba przestrzegać obowiązujących przepisów prawa budowlanego. Ale mimo wszystko budowa garażu stała się dużo prostsza i łatwiejsza.
Garaż to bardzo użyteczne pomieszczenie
Garaż to bardzo użyteczne pomieszczenie, nawet jeśli nie parkujemy w nim samochodu. Można tam przechowywać wszystkie rzeczy, których nie używamy na co dzień lub aktualnie są dla nas nieprzydatne. Możemy tam schować na przykład kosiarkę na okres zimowy lub choinkę i ozdoby świąteczne podczas lata. Jednak jak wiadomo, garaż spełnia przede wszystkim funkcję miejsca postojowego dla naszych samochodów. Przynosi to bardzo dużo korzyści. Przede wszystkim auto jest chronione przed oddziaływaniem różnych warunków atmosferycznych. Mocne słońce niszczy lakier samochodowy. Kolor staje się wypłowiały, a wysoka temperatura działa negatywnie na przykład na zastosowane na karoserii warstwy ochronne.
Każdy z nas słyszał o tak zwanych kwaśnych deszczach – ich działanie jest szkodliwe dla metalu, z którego zbudowane jest nadwozie samochodu. Fatalne w skutkach może być gradobicie, częste szczególnie latem. Może ono poważnie uszkodzić karoserię naszego auta, a nawet wybić szyby. Dlatego tak bardzo ważne jest parkowanie samochodu w zamkniętym pomieszczeniu. Zaletą jest również to, że lakier po prostu mniej się brudzi, gdy nie jest narażony na przykład na deszcz.
Budowa garażu
Budowa garażu nie musi być skomplikowana. Oczywiście solidne murowane konstrukcje są najbardziej trwałe, odporne na wichury i możemy liczyć, że będą stać i pełnić swoją funkcję nawet przez kilkadziesiąt lat. Jest to jednak rozwiązanie najdroższe i najbardziej czasochłonne. Cena materiałów budowlanych diametralnie wzrosła, szczególnie w ostatnich latach. Ceny usług ekip budowlanych również nie należą do najmniejszych. Oczywiście możemy spróbować własnych sił i zbudować garaż samodzielnie, ale musimy się liczyć z tym, że zajmie nam to nawet kilka miesięcy, konieczne będzie też kupno lub wypożyczenie specjalnych narzędzi budowlanych.
Jak wykończyć ściany w garażu?
Garaż to nie tylko mury i dach – trzeba też przeprowadzić odpowiednie prace wewnątrz. Jak wykończyć ściany w garażu? Najlepiej tradycyjnie – ściany pokryć szpachlą i farbą. Na rynku znajdziemy farby specjalnie dostosowane do użytku w pomieszczeniach garażowych czy warsztatach. Są one odporne na zabrudzenia, więc nie musimy się martwić o to, że nasze nowo pomalowane ściany szybko pokryte zostaną smarem lub innym ciężkim do zmycia brudem. Popularne stały się garaże blaszane. Są one tańsze i szybkie w budowie, ale mniej trwałe.