AgroSalon.pl

Wypoczynek, dom i ogród i lifestyle

Dom

Jak zaplanować oświetlenie sypialni?

Jak zaplanować oświetlenie sypialni?

W sypialni, podobnie jak w wielu innych pomieszczeniach mieszkalnych, warto zaplanować kilka źródeł światła. To, które z nich będzie wykorzystywane, zależy od aktualnych potrzeb oraz nastroju użytkowników. Panując oświetlenie, nie należy zapominać, że sypialnia jest wnętrzem przeznaczonym do relaksu, i jako takie, powinna gwarantować komfortowe warunki do wypoczynku. Jednocześnie jednak może też zawierać część wydzieloną do pracy biurowej, toaletkę, przy której można wykonać makijaż, powierzchnię garderobianą i inne strefy. Każda z nich wymaga oświetlenia dostosowanego do pełnionych przez nią zadań. 

Praktycznie w każdym wnętrzu, bez względu na pełnioną przez nie funkcję, zachodzi konieczność montażu oświetlenia centralnego o charakterze ogólnym. Jego zadanie polega na równomiernym oświetleniu całego pomieszczenia, co umożliwi bezpieczne przemieszczanie się i wykonywanie prac porządkowych. W tym przypadku rekomenduje się montaż światła rozproszonego o barwie neutralnej. A jakie światło warto zamontować w pozostałych strefach?

Oświetlenie montowane przy łóżku

W miejscu przeznaczonym do wieczornego wypoczynku warto pomyśleć o oświetleniu, które z jednej strony pozwoli się zrelaksować, wyciszyć i zapaść w spokojny sen, a z drugiej umożliwi zagłębienie się w lekturę bez utrudniania odpoczynku innym, korzystającym z tego samego pomieszczenia domownikom. Lampy nocne ustawia się zwykle przy łóżku, zazwyczaj po jego obu stronach. Alternatywą dla nocnych lampek stojących mogą być mocowane do ściany kinkiety albo duża lampa stojąca. Duże zróżnicowanie form w tej grupie oświetlenia odzwierciedla asortyment sklepu https://lampy.it. Przy wyborze warto uwzględnić kilka istotnych kwestii. W przypadku lamp kierunkowych montowanych na ścianie ich odległość od łóżka powinna być nie mniejsza niż 75 cm. Włącznik oświetlenia warto zaplanować w taki sposób, by ułatwić jego włączenie lub wyłączenie bez konieczności wstawania z łóżka. Ze względu na charakter tej strefy (miejsce przeznaczone do odpoczynku) zdecydowanie lepiej sprawdzi się w niej oświetlenie o barwie ciepłej niż zimnej. 

Oświetlenie toaletki

Nie każdą sypialnię udaje się wyposażyć w toaletkę ze względu na brak odpowiedniej przestrzeni. Warto jednak zaznaczyć, że aranżację, która ją uwzględnia, z pewnością doceni większość kobiet. Nieduży blat i szuflady na kosmetyki oraz biżuterię, a nad blatem zamontowane lustro pozwoli wygodnie wykonać makijaż i dobrać odpowiednie do kreowanej stylizacji kolczyki oraz naszyjnik. W takim miejscu nie może zabraknąć też oświetlenia. Najlepiej sprawdzi się tu oświetlenie zamontowane po bokach, na górze albo wokół lustra. Istotne jest, by światło było mocne, ale jednocześnie nie może razić w oczy. Dlatego warto wybierać lampki o mlecznych kloszach. Ważny jest też wysoki współczynnik oddawania barw (Ra), który powinien wynosić minimum 80.

Światło w garderobie

Dostępne współcześnie rozwiązania pozwalają na kreowanie przestrzeni wygodnych i funkcjonalnych. Bezsprzecznie widać to na przykładzie oświetlenia, jakie można zamontować w garderobie (niezależnie od tego, czy jest to garderobiana szafa, czy też oddzielne pomieszczenie). Oświetlenie garderoby warto zaaranżować jako oddzielne źródło światła. Doskonale sprawdzają się w tej roli zainstalowane na panelu nad drzwiami ledowe lampki. Można też pomyśleć o oświetleniu sufitowym w formie spotów albo montowanym na szynoprzewodach. W tym przypadku również ważny jest wysoki współczynnik oddawania barw oraz barwa światła (rekomendowany jest zakres od 2700 do 8000 K). 

Oświetlenie sypialni nie powinno ograniczać się do jednej zamontowanej centralnie na suficie oprawy. Biorąc pod uwagę wiele różnych funkcji, jakie musi pełnić to pomieszczenie, warto spojrzeć na nie nieco szerzej, by zapewnić funkcjonalność każdej wydzielonej w nim strefy.

Udostępnij