AgroSalon.pl

Wypoczynek, dom i ogród i lifestyle

Dom

Jak zaprojektować domową siłownię?

Jak zaprojektować domową siłownię?

Domowa siłownia to doskonałe rozwiązanie dla osób, które mieszkają w mniejszych miejscowościach. Zwykle nie mają oni dostępu do klubów fitness czy profesjonalnych siłowni, jednak nie oznacza to, że nie mogą ćwiczyć we własnym zakresie, w domowym zaciszu. Jak zaprojektować i wyposażyć domową siłownię?

Gdzie powinna znajdować się domowa siłownia?

Projektując dom, możemy od razu wyznaczyć w nim miejsce na siłownię. Nie musi być to duży powierzchniowo pokój – ważne, aby był w stanie pomieścić wszystko, co będzie nam potrzebne. Własną siłownię możemy też stworzyć we wnętrzach, które już zamieszkujemy. Niektórzy na ten cel adaptują piwnicę lub garaż, jednak warto zwrócić uwagę na jedną, bardzo istotną kwestię. Pomieszczenie, w którym znajdzie się nasze centrum fitnessu, musi być odpowiednio wentylowane i ogrzewane. W przeciwnym razie trudno będzie nam się zmobilizować do ćwiczeń, tym bardziej zimową porą. W przypadku mniejszych mieszkań czy domów, możemy stworzyć siłownię, wyodrębniając część salonu bądź nawet sypialni. 

Jak wyposażyć domową siłownię?

Wyposażenie domowej siłowni zależy w dużej mierze od tego, jakie dokładnie sporty zamierzamy praktykować. Na początek powinien nam wystarczyć rowerek stacjonarny, bieżnia bądź orbitrek – sprzęty, dzięki którym spalimy zbędne kalorie, a także nabierzemy kondycji. Dobrym rozwiązaniem będą też maty do fitnessu czy do jogi, które kosztują niewiele, za to pomagają nam uatrakcyjnić codzienną aktywność fizyczną. Przydatne akcesoria to także taśmy mini band, hula hop czy skakanka. Z takim podstawowym wyposażeniem z powodzeniem możemy rozpocząć ćwiczenia. Jeśli natomiast zależy nam na treningu siłowym, warto dodatkowo zakupić sztangi, obciążniki czy ławkę pod sztangi. Tego typu sprzęt stanowi już niemały wydatek, jednak okazuje się niezbędny, gdy chcemy wyćwiczyć mięśnie. Pamiętajmy, że domową siłownię możemy wyposażać stopniowo, w miarę rozwoju naszego planu treningowego.

Domowa siłownia – tak czy nie?

Choć wyposażenie domowej siłowni wydaje się być kosztowne, warto pamiętać, że wydatek ten ma charakter jednorazowy, w przeciwieństwie do karnetów na siłownię czy do klubu fitness, które musimy opłacać co miesiąc. Z drugiej strony, stworzenie własnego kącika fitness nie jest polecane osobom, które nie potrafią zmobilizować się do ćwiczeń w domowym zaciszu. Wyjście na siłownię mobilizuje nas do pracy, tak samo jak kontakt z innymi ćwiczącymi. Tymczasem domowe aktywności często zdarza nam się odkładać na później, przez co ćwiczymy bardzo rzadko. Jeśli natomiast nie lubimy zgiełku, hałasu i tłumu ludzi, to domowa siłownia okazuje się najlepszym rozwiązaniem. 

Zaprojektowanie domowej siłowni wymaga pewnego zaangażowania oraz wstępnego zaplanowania swoich treningów. Takie rozwiązanie wydaje się być bardzo dobre szczególnie w porze zimowej, gdy mamy ograniczone możliwości uprawiania sportów na powietrzu. Własny kącik do ćwiczeń sam w sobie może mobilizować nas do pracy, jednak pamiętajmy, że musi być on odpowiednio wyposażony. 

Udostępnij